Dlaczego słońce jest dobre dla roślin?

Dlaczego słońce jest dobre dla roślin?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego rośliny potrzebują światła słonecznego? Światło słoneczne jest jednym ze składników potrzebnych roślinie do karmienia. Rośliny są określane jako autotrofy, ponieważ wykorzystują energię słoneczną do wytwarzania własnego pożywienia. Proces ten nazywa się fotosyntezą.

Dlaczego rośliny potrzebują światła słonecznego?

Nie wystarczy sadzić roślinę w glebie, a następnie ją podlewać, aby roślina rosła. Roślina, tak jak ty czy ja, potrzebuje pożywienia. Niewiarygodne, że rośliny mają zdolność samodzielnego odżywiania się. Światło słoneczne jest jednym z najważniejszych elementów budulcowych do tworzenia pożywienia, którego potrzebuje roślina.  Rośliny nie mogą wykorzystywać energii świetlnej, którą pochłaniają, do produkcji żywności. Zamiast tego energia świetlna jest przekształcana w energię chemiczną. To jednak nie koniec procesu.  Światła słonecznego potrzebują wszystkie rośliny. Od drzew poprzez kwiaty, a nawet sadzonki borówek amerykańskich.

Proces fotosyntezy

Rośliny wykorzystują energię słoneczną i w wyniku reakcji chemicznej przekształcają ją w energię chemiczną. Ta energia chemiczna jest następnie łączona z wodą i dwutlenkiem węgla w powietrzu, aby wytworzyć glukozę, rodzaj cukru, który odżywia roślinę. Ten proces nazywa się fotosyntezą. Fotosyntezę przeprowadzają wszystkie rośliny, glony i niektóre mikroorganizmy. Dwutlenek węgla dostaje się do rośliny przez maleńkie pory w liściach, kwiatach, gałęziach, łodygach i korzeniach. Roślina również na ogół pobiera wodę przez system korzeniowy. Pochłonięta energia słoneczna powoduje reakcję chemiczną, która rozkłada cząsteczki dwutlenku węgla i przyswaja je jako gazową glukozę i tlen. Tlen jest uwalniany z maleńkich porów w cechach rośliny, którymi zwierzęta następnie oddychają. Glukoza jest rozkładana przez mitochondria na energię wykorzystywaną do wzrostu. Zdrowe rośliny dobrze rozwinięte to świetny składnik każdej potrawy i zgodny z naturą produkt, który niejeden ekologiczny sklep chętnie zaoferuje.

Czy są jakieś rośliny, które nie potrzebują słońca?

Rośliny bardzo dobrze przystosowują się do środowiska. Jednak w niektórych rejonach świata brakuje słońca i roślina nie jest w stanie dokonać fotosyntezy. Istnieją zatem dwie metody, dzięki którym roślina może przetrwać bez światła słonecznego.  Pierwszym z nich są rośliny pasożytnicze — te, które wyewoluowały, aby pobierać składniki odżywcze i wodę z innych roślin bez ich fotosyntezy. Zasadniczo rośliny pasożytnicze wykorzystują energię innej rośliny, aby przetrwać. Drugi rodzaj roślin, które mogą przetrwać bez fotosyntezy, to saprofity. Rośliny saprofityczne, takie jak storczyki koralowe, żywią się i wykorzystują energię z rozkładającego się materiału organicznego znajdującego się w glebie. Materia organiczna to zwykle grzyby. Pasożyty i grzyby to zazwyczaj szkodliwe rośliny w ogrodzie i uprawach. Aby się ich pozbyć, wystarczy odwiedzić sklep rolniczy i wybrać odpowiedni środek.